Pisanie prac z Chat GPT
Pisanie prac z Chat GPT niesie za sobą wiele, poważnych konsekwencji. Prace napisane w ten sposób mogą nie mieć wartości merytorycznej. Studenci często bezmyślnie korzystają z takich rozwiązań nie przewidując ich konsekwencji. System Antyplagiatowy JSA w lutym 2024 r. wprowadził nową funkcję, czyli detekcję AI. Powoduje to, że pisanie prac z AI zostanie wykryte przez Antyplagiat. Należy również zauważyć, że sprawdzenie pracy dyplomowej przez Jednolity System Antyplagiatowy jest obowiązkowe i taki plagiat zostanie niechybnie wykryty. Monitorowanie autentyczności i niepowtarzalności testów zyskało jeszcze wyższy poziom.
Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy systemu, a więc promotorzy i studenci, mogą być pewni, że oryginalność i autentyczność tekstów są monitorowane na jeszcze wyższym poziomie. Dodatkowy raport detekcji AI powala przewidywać, czy tekst został stworzony przez sztuczną inteligencję. Był to ważny krok w kwestii uczciwości i podniesienia jakości prac dyplomowych.
Więcej źródeł na ten temat znajduje się w bibliografii pod artykułem.
Antyplagiat a Chat GPT – skąd uczelnie wiedzą, że pracę napisał chat bot?
Uczelnie bardzo szybko poradziły sobie z plagiatem, jakiego dopuszczają się studenci stosujący Chat GPT.
Plagiat dla studenta oznacza poważne konsekwencje w postaci:
- skreślenia z listy studentów;
- komisji dyscyplinarnej;
- odpowiedzialności karnej;
- konieczności napisania nowej pracy.
Należy również zauważyć, że Chat GPT nigdy nie stosuje przypisów, nawet jeśli próbujemy to na nim wymusić. Najczęściej podaje jedynie bibliografię, stworzoną z fałszywych źródeł, które nigdy nie zostały opublikowane. Na polskich uczelniach wymaga się zaś, aby każdy tekst opatrzony był przypisami. Dopiero tekst napisany w taki sposób, z prawidłowym odnośnikiem, może być zaakceptowany przez promotora, Na każdej uczelni tematyka „plagiat a Chat GPT” jest bardzo często poruszany. Pisanie prac z Al początkowo stało się powszechne. Studenci znaleźli bowiem łatwy sposób na napisanie pracy dyplomowej, bez nakładów czasowych i finansowych. Uczelnie jednak bardzo szybko zorientowały się, że sztuczna inteligencja może posłużyć takim celom. W letnim semestrze 2022/2023 pojawiły się pierwsze sytuacje, gdzie pisanie prac z GPT zostało wykryte przez system antyplagiatowy. Poza samymi ofiarami bezmyślnego użycia sztucznej inteligencji, wciąż jednak nie wszyscy studenci są o tym poinformowani. Wielu z nich bezmyślnie korzysta z pisania prac z Al dopuszczając się jednocześnie przestępstwa, jakim jest składanie nieprawdziwych oświadczeń dotyczących samodzielnego napisania pracy dyplomowej. A potem, kiedy przychodzi do obrony jest rozpacz, ponieważ nie tylko praca nie zostaje dopuszczona do obrony, ale też student ponosi wiele poważniejszych konsekwencji.
Doświadczony promotor bardzo szybko zorientuje się, że tekst nie został napisany przez człowieka. Teksty napisane przez sztuczną inteligencję nie przypominają tych, które napisał człowiek. Posiadają również wiele błędów merytorycznych. Powoduje to, że nie jest trudno rozróżnić, co napisała sztuczna inteligencja, a co student.
Firmy, zajmujące się tworzeniem antyplagiatowych narzędzi podjęły się tworzenia metod wykrywania plagiatu z wykorzystaniem tekstów, które generowane były przez językowe modele. Te metody opierają się na analizie różnic, jakie występują pomiędzy oryginalnymi teksami źródłowymi i teksami, które są generowane przez modele, biorąc pod uwagę strukturę zdania, frazy i terminologie. Pierwszym rozwiązaniem wykrywającym plagiat związany z GPT był GPT Zero. Program ten jest darmowy i wykrywa tekst stworzony przez sztuczną inteligencję. Później pojawił się antyplagiat Turnitin. Każdy z tych systemów potrafi zidentyfikować plagiat, który pochodzi ze sztucznej inteligencji.
Momentem przełomowym był 11 sierpnia 2023 roku, kiedy polski producent tego typu oprogramowania Plagiat.pl ogłosił, że wprowadza nową funkcję, która pozwala na sprawdzenie pracy pod kątem napisania jej Chat GPT. Od lutego 2024 r. również uczelniany antyplagiat JSA został wyposażony w tę możliwość.
Negatywne skutki korzystania ze sztucznej inteligencji podczas pisania prac
Pisanie prac za pomocą Chat GPT związane jest z poważnym ryzykiem. Wśród najważniejszych zagrożeń wyróżnia się:
- błędy językowe – należy pamiętać, że Chat GPT nie jest do końca dostosowany do polskich warunków językowych, a już na pewno nie pisze tekstów na poziomie takim, w jakim powinny zostać napisane prace dyplomowe; jego styl jest bardzo infantylny;
- błędy rzeczowe – sztuczna inteligencja nie posiada dostępu do wiarygodnych źródeł naukowych, głównie w mniej popularnych tematach; ostrzeżenie w tym zakresie znajduje się zresztą na stronie producenta;
- pojawienie się fałszywych przypisów oraz źródeł bibliograficznych to standard;
- Chat GPT posiada tendencje do konfabulacji;
- ryzyko plagiatu związanego z pisaniem prac z Chat GPT;
- występuje duże prawdopodobieństwo występowania odpowiedzi niespójnej logicznie i chaotycznej.
Pisanie prac z Chat GPT wiąże się z ogromnym ryzykiem związanym z plagiatem, a co za tym idzie poważnymi konsekwencjami w postaci odpowiedzialności karnej, skreślenia z listy studentów, komisji dyscyplinarnej. Łatwość i dostępność sztucznej inteligencji a także niewielka wiedza studentów na temat tego, że prace napisane przez Chat GPT również będą plagiatem, jeśli nie zostaną opatrzone odpowiednim odnośnikiem powoduje, że studenci wciąż korzystają z pisania prac z Al, ponosząc później poważne konsekwencje.
Bibliografia:
Pisanie prac za pomocą sztucznej inteligencji. Czy warto? Test. Fakty i mity, https://edu-pomocnik.pl/pisanie-prac-za-pomoca-sztucznej-inteligencji-czy-warto-test-fakty-i-mity
Antyplagiat wykryje Chat GPT – od 11.08.2023 r. uczelnie mają nowe narzędzie do wykrywania plagiatów!, https://edu-pomocnik.pl/antyplagiat-wykryje-chat-gpt-%E2%80%93-od-11082023-r-uczelnie-maja-nowe-narzedzie-do-wykrywania-plagiatow%21