15 sierpnia 2022

Analiza składu ciała

Jeśli planujesz przejść na dietę, warto się dobrze przygotować do całego przedsięwzięcia. Na początku diety zwykle obsesyjnie się ważymy, ponieważ nie możemy się doczekać efektów. Gdy tylko waga stoi w miejscu lub spada wolniej niż zakładaliśmy czujemy frustrację. Natomiast waga to tylko jeden z wyznaczników, któremu warto się przyglądać. Jeśli chcesz poznać nie tylko stan swoich kilogramów, ale także zbadać poziom wody, tkanki tłuszczowej, masy kostnej i mięśniowej to zacznij od analizy składu ciała.

Analiza składu ciała – na czym to polega?

Analiza składu ciała to istotne narzędzie. Daje ono nie tylko informację o stanie naszego zdrowia, ale również o naszej kondycji i warunkach fizycznych. Obecne tempo życia spowodowało wzrost chorób cywilizacyjnych. Często nie mamy czasu, siły lub ochoty zadbać o siebie. Odkładamy to wciąż na później. Tymczasem dzięki dokonaniu analizy składu ciała możemy poznać wiele istotnych parametrów.

Analiza składu ciała nazywana fachowo bioimpdancją elektryczną (BIA) polega na użyciu prądu o niewielkim natężeniu. Poszczególne tkanki w różnym stopniu będą przewodziły prąd, w zależności od stopnia ich nawodnienia. Narządy, które zawierają więcej wody będą łatwiej przewodziły prąd. Na tej podstawie urządzenie precyzyjnie obliczy ilość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, kostnej oraz poziom nawodnienia. Oszacowany zostanie również wiek metaboliczny oraz dobowe zapotrzebowanie na energię, które będzie punktem wyjścia do odpowiedniego rozpisania diety.

Jak się przygotować do badania?

Należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach w dniu badania:

  • unikać napojów z kofeiną (herbata, kawa, napoje energetyczne i gazowane),
  • nie jeść minimum 3 h przed badaniem (można pić wodę),
  • oddać mocz ok. pół godziny przed badaniem. 

Dodatkowo zaleca się na 12 h przed dokonywaniem analizy unikać dużego wysiłku fizycznego oraz nie spożywać alkoholu. 

Korzyści z wykonania analizy składu ciała

Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Pozwala ono na szybkie zdiagnozowanie wielu chorób i podjęcie odpowiednich kroków. Dobrana przez specjalistę właściwa dieta, odpowiednie ćwiczenia fizyczne pozwolą na zmianę stylu życia i znaczne poprawienie jego jakości. Badanie da nam wiarygodne informacje o:

  • zawartości tkanki tłuszczowej (łatwe zdiagnozowanie nadwagi lub otyłości),
  • zawartości wody w organizmie (która powinna wynosić 45-60%),
  • masie mięśniowej (śledzenie efektywności treningów),
  • stopniu otłuszczenia narządów (poziom cholesterolu), 
  • masie kostnej (niski poziom może wskazywać na osteoporozę),
  • zapotrzebowaniu energetycznym. 

Regularne powtarzanie badania pozwoli na porównywanie wyników i śledzenie postępów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.