Pierwsza praca

Pierwsza pracaPierwsza praca – jak ją zdobyć? W życiu każdego młodego człowieka przychodzi taka chwila, kiedy zapada decyzja o poszukiwaniu pierwszej pracy. Jest to moment przełomowy.

Najczęściej przypadający na okres szkoły średniej, studiów, niekiedy typowy dla świeżo upieczonych absolwentów, a czasami dla osób dojrzałych.

Przykładowo młodych matek, które do tej pory zajmowały się wychowywaniem dzieci oraz prowadzeniem domu.

Niezależnie od tego, w jakim momencie poszukuje się pierwszej pracy, fakt aplikowania na różne stanowiska to duże przeżycie, z którym wiąże się wiele emocji.

Pierwsza praca może mieć charakter sezonowy, pozwalający na zarobienie pieniędzy potrzebnych na wakacje, czy jakiś wymarzony przedmiot. Najczęściej takiej pracy poszukują młode osoby, które podejmują się roznoszenia ulotek, zbioru owoców, opieki nad dziećmi, sprzątania domów, itd.

Zajęcie na wakacje można odnaleźć w takich wypadkach za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy (zwłaszcza agencji pracy tymczasowej), czy też przeglądając oferty zamieszczone w gazetach lub w internecie.

Pierwsza praca w młodym wieku ma również niekiedy charakter wolontariatu lub stażu, czyli bliska jest nauce. W tym wypadku jest to najczęściej zajęcie nieodpłatne (chociaż niektóre firmy decydują się płacić swoim stażystom) z celem nastawionym na zdobycie cennego doświadczenia, którym następnie będzie można pochwalić się w CV.

Dostanie się na wymarzone praktyki lub staż wymaga najczęściej napisania curriculum vitae oraz podania. Niekiedy kandydaci zapraszani są również na rozmowy kwalifikacyjne. W naprawdę prestiżowych firmach ubieganie się o praktyki lub staż ma charakter prawdziwej rekrutacji, a sam fakt przyjęcia uznawany jest za duże osiągnięcie.

Pierwsza praca a doświadczenie

Doświadczenia wielu młodych ludzi pokazują, że pierwszej pracy warto szukać możliwie szybko. Gdy już sprecyzujemy swoje oczekiwania, co do ścieżki kariery, zdecydujemy się na dany zawód, warto wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce. Poświęcanie czasu na dokształcanie się i uczenie się od profesjonalistów, bezpośrednio w miejscu pracy, pozwala uniknąć problemu z późniejszym znalezieniem zajęcia.

Fakty są niestety mało optymistyczne: najwięcej bezrobotnych znajduje się wśród młodych ludzi. To absolwentów wyższych szkół, paradoksalnie więcej ich w tej grupie, niż wśród absolwentów szkół zawodowych i techników. Już od kilku lat dyplom nie gwarantuje pracy. Oprócz „papierka” liczą się po prostu umiejętności i doświadczenie.

Wiedza teoretyczna to jedno, a codzienna praca to drugie. Stąd tak ważne jest, aby znaleźć dobrą pierwszą pracę, która pozwoli zdobyć nowe umiejętności i zwiększy szansę późniejszego spełnienia zawodowego…