Dieta a zdrowe odżywianie

DIETA A ZDROWE ODŻYWIANIE 

Czy te dwa słowa oznaczają to samo?

Dieta

jest to sposób odżywiania się. Jest to zbiór zasad, których trzeba przestrzegać.  Na świecie znanych jest  mnóstwo rodzajów diet, od odchudzającej przez wegetarianizm aż po diety dla sportowców. Nie jestem w stanie tutaj wymienić wszystkich, a jeszcze powstają nowe diety.

Każda dieta jest ukierunkowana indywidualnie do potrzeb osób, którzy z niej korzystają. Najczęściej kojarzymy słowo „dieta” z rozpisanym planem odżywiania się po wizycie u dietetyka. Owszem dietę, a raczej jej zasady, dostajemy od eksperta w tej dziedzinie (mam tu na myśli każdego kto ma uprawnienia do ustalania diet).

Zdrowe odżywianie

 Jest to sposób odżywiania , polegający na przyjmowaniu substancji  korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Jego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób (w tym otyłość, choroby serca, nowotwory, cukrzyca i wiele innych).

Osoba, chcąc się zdrowo odżywiać, powinna dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i co najważniejsze pić duże ilości wody (lecz nie powinny one przekraczać wartości maksymalnej dla swojej wagi = na każde 50 kg masy ciała przypadają 2 litry wody).

Składniki pokarmowe mogą być spożywane w różnych postaciach. Należy zapewnić odpowiednią ilość makroskładników (tłuszcze, białka i węglowodany), mikroskładników (sole mineralne) oraz energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zdrowe odżywianie możemy wprowadzić do swojego życia sami, oczywiście najpierw zapoznając się z jego zasadami. W tych czasach informacji na ten temat nie musimy daleko szukać. Możemy dowiedzieć się już wielu wartościowych porad w Internecie, na blogach, na stronach internetowych poświęconych tej tematyce, w książkach, w poradnikach. Nie wydając przy tym fortuny.