Asertywność

asertywnośćAsertywność przez wielkie „A”

Jest to cecha, która znacznie ułatwia życie zawodowe i prywatne. Jedni są szczęśliwymi posiadaczami tej cechy od urodzenia, muszą ją tylko pielęgnować i rozwijać.

Są też tacy, którzy niestety nie otrzymali jej w prezencie od rodziców. Oczywiście jednym i drugim wymagają treningu.

 Asertywność okiem psychologa

Umiejętność ta w psychologii oznacza posiadanie i bezpośrednie wyrażanie własnego zdania, emocji i postaw w granicach, które nie naruszają praw i psychicznego bezpieczeństwa innych. Asertywność nie ma nic wspólnego z zachowaniami agresywnymi.Asertywność to obok empatii jedna z podstawowych umiejętności wchodzących w skład inteligencji emocjonalnej.

Asertywność w biznesie

Okazuje się, że wyrażanie własnego zdania w kontaktach handlowych, w relacjach z przełożonymi i kolegami z pracy owocuje wzmocnieniem pozycji w firmie, a przy okazji daje spory margines bezpieczeństwa. Autoprezentacja, asertywność, czy obsługa klienta mają wspólny mianownik – jest nim niezależność.

Umiejętność wyrażania opinii, krytyki, własnych potrzeb w zdecydowany i jednocześnie dyplomatyczny sposób to trudna sztuka zwłaszcza, gdy starają się opanować ją osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie.

Asertywność po pracy

Nie potrafisz powiedzieć „nie”? Powodów jest przecież sporo: masz inne plany, w telewizji leci mecz lub umówiłaś się długo odkładaną rozmowę telefoniczną z rodzicami. Nie mniej zależy Ci na świetnych relacjach z osobą, która zapytała: „pójdziesz dziś ze mną na kawę”? To tylko prozaiczny i banalny przykład. Z pewnością zdarzyło Ci się coś podobnego.

Pomoże Ci nie ulegać manipulacjom lub szantażom emocjonalnym, jasno i precyzyjnie wyrażać własne zdanie i oczekiwania bez naruszania delikatnej struktury przyjaźni lub innych pozytywnych relacji międzyludzkich.

Ta umiejętność nie oznacza ignorowania uczuć innych ludzi, ale zdolność do realizacji własnych celów, po mimo negatywnego nacisku otoczenia. Ta cenna umiejętność zaoszczędzi Ci kłopotów i paradoksalnie przyczyni się do umocnienia konkretnych relacji.