Suplementacja

suplementy

Suplementacja – co to takiego? Jest to uzupełnianie niedoborów swojego organizmu na poszczególne składniki odżywcze (witaminy oraz mikro- i makroelementy), których ilości nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w naszej co dziennej diecie.

1. Dlaczego tak ważna jest suplementacja diety?

Suplementy diety wpływają w znacznym stopniu na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Tak jak już wspomniałam wcześniej, dostarczają nam niezbędnych elementów diety, których nie jesteśmy sami dostarczyć z posiłkami.

2. W jakich formach je przyjmujemy?

Suplementy występują w bardzo różnych formach, począwszy od tabletek, przez kapsułki i drażetki, aż po syropy i olejki, oraz wiele innych. Jeżeli już będziesz chciał po nie sięgnąć, to wybierz formę, która Tobie najbardziej odpowiada oraz zwróć też uwagę w jakich ilościach jest dany składnik.

3. Dla kogo – suplementacja?

Suplementy diety przeznaczone są dla osób w różnym wieku (od dzieci aż do osób starszych), niezależnie od płci. Mają różne kierunki zastosowania: dla kobiet w ciąży, dla sportowców, dla dzieci, dla osób starszych, dla każdego, wzmocnienie odporności, wspomaganie dobrego trawienia, wspomagające odchudzanie, wpływające na opóźnienie procesów starzenia, układ nerwowy, koncentrację, stan skóry, włosów i paznokci jak i wiele innych.

4. Suplementy – skład
  • witaminy i składniki mineralne
  • składniki roślinne i różne ekstrakty roślinne
  • niezbędne kwasy tłuszczowe
  • błonnik pokarmowy
  • probiotyki i prebiotyki
  • aminokwasy
Często mówi się, że suplementy diety to leki. Czy to prawda?

Nie do końca. Leki są to środki/produkty lecznicze/medyczne, które służą do osiąganie pożądanego efektu farmakologicznego oraz wpływają na stany chorobowe zapobiegając im lub eliminując ich objawy. A suplementy diety tak nie działają, jedynie mają wspólne to, że przywracają równowagę organizmowi (stan homeostazy).

Leki nootropowe to leki, suplementy lub inne substancje poprawiające funkcje poznawcze, a w szczególności pamięć, kreatywność lub motywację u zdrowych ludzi. Lecz nie powinny być one podawane osobom zdrowym, a przy najmniej bez konsultacji z lekarzem.

Często są stosowane jako wspomagacze nauki. Tak, powinny one mieć działanie poprawiające pamięć i skuteczność nauki. Na ich temat rozwinę się w następnym temacie 🙂